Modelářská výstava, soutěž a burza Moson Model Show ve dnech 20.-21. dubna 2013 v lázních Mosonmagyaróvár

06.01.2013 10:02

Plastikové modelářství je koníček, který většina lidí zná, ale podle jejich vlastního názoru je to činnost příliš náročná na čas a trpělivost, během níž je možné spoustu drobných součástek vytvořit dobře slepené, obroušené a namalované dílo. Přesto se mnozí věnují této volnočasové činnosti.
Výstava a soutěž, které každoročně organizuje Mosonmagyaróvársky Modelářské Klub se v průběhu dvou desetiletí vypracovali na jednu ze špičkových modelářských akcí v Evropě. Akci zpočátku probíhající v prostorách místní knihovny navštěvovalo stále více návštěvníků, proto se přemístila do prostor místního kulturního domu a později do auly a prostor Zemědělské Univerzity. Na podchycení mladých talentů založili členové klubu kroužek plastikových modelářů. Do soutěže mohou soutěžící přihlásit své modely a změřit si síly v různých kategoriích: modely bojové techniky, letadel, figurek, civilních vozidel a Dior.
V organizaci soutěže pomáhá i několik maďarských klubů, funkci rozhodců vykonávají mezinárodně uznávaný odborníci. Prvořadou snahou klubu je vyplnit všechna očekávání návštěvníků akce. Důležité je uvést, že akce není určena výhradně jen plastikovým modelářům, ale i na vyžití místních obyvatel, například stánkový prodej, atrakcemi pro děti a dechovou hudbou. Při tom všem je návštěvu akce bezplatná. Popularitu si akce získala pomocí výjimečných přátelských vztahů. Po vstupu do Evropské unie se mosonmagyaróvársky klub podílel se státy Visegrádské čtyřky na založení soutěže o Pohár EU - putovního poháru čtyř států. Samozřejmě, že zahraniční návštěvníci nepřicházejí jen ze Slovenska, Česka a Polska, ale iz dalších evropských států, dokonce z Dálného Východu, či zámoří. Již několik měsíců před konáním akce začíná shánění ubytování, protože v době akce jsou všechny hotely, ubytovny, internáty a jiná ubytovací zařízení okolí zaplněny.
Zdroj: www.mosonshow.hu